KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 6348826
*
nr 634 8826
Kjell Löwenadler
(1905-1993), Sverige
Gouache, Kjell Löwenadler (1905-1993), -1944, Vintervik, 45x55
Kjell Löwenadler, född 1905 i Jönköping, död 1993, svensk målare.
Följerätt
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 12 april 2010
kl 19:52:50
- Konstnär/Designer
Kjell Löwenadler
Kjell Löwenadler, född 1905 i Jönköping, död 1993, svensk målare.
Läs mer om Kjell Löwenadler
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache kjell löwenadler svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg vintervik
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:47
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:14
-
4151 Akvarell
Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Havsörnar"...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:34
*
Kjell Löwenadler
Kjell Löwenadler, född 1905 i Jönköping, död 1993, svensk målare.
Läs mer om Kjell Löwenadler
nr 634 8826
Kjell Löwenadler
(1905-1993), Sverige
Gouache, Kjell Löwenadler (1905-1993), -1944, Vintervik, 45x55
Kjell Löwenadler, född 1905 i Jönköping, död 1993, svensk målare.
Följerätt | |
---|---|
Utgick |
|
Sista tid för bud online: |
måndag 12 april 2010 |
- Konstnär/Designer
Kjell Löwenadler
Kjell Löwenadler, född 1905 i Jönköping, död 1993, svensk mÃ¥lare.Läs mer om Kjell Löwenadler
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache kjell löwenadler svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg vintervik
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:47 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:24 -
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:14 -
4151 Akvarell
Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Havsörnar"...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:34